Porównianie latarek nurkowych m.in. Tecline US-15

Test latarki  Tecline US-15 ( 10 wat 1500 lm) wobec innych świateł : Scubapro Nova  Light 230 (5Wat), Hid Yellow Diving (21wat), Gralmarine GL-7 i Azon 3000.

Szczególy techniczne latarki na stronie dystrybutora:

http://www.tecline.com.pl/Latarka-LED-US-15-10W-1500-lm%283,3379,3493%29.aspx

Zapraszam do obejrzenia filmu z latarkami w roli głównej:

https://vimeo.com/72605072

Proszę pamiętać, że film filmem. Nic nie zastąpi wrażeń bezpośrednich.

test_latarek01

 

Subiektywne uwagi:

W pierwszej części filmu latarka US-15 świeci bardzo słabo – była to wina słabych baterii, jednak nie gorszych niż w latarce Scubapro. Może to oznaczać, że latarka ta wymaga b. dobrych źródeł zasilania i jest bardziej wrażliwa na spadek napięcia. Rozwiązanie tej sytuacji widzę w zastosowaniu dobrze naładowanych akumulatorów przed każdym nurkowaniem.

Latarka jak widać ma mocny kąt skupienia, ale wg mnie powierzchnia plamki jest większa niż w latarce Scubapro, dlatego subiektywnie duża moc latarki nie jest dla mnie tak odczuwalna, abym zdecydował się na wymianę latarki (w porównianiu do scubapro, tu na starych bateriach).

W dalszej części filmu można porównać latarkę Tecline do latarek głównych: bardzo taniej latarki Azon 3000 i latarki z górnej półki Gralmarine GL7

http://www.gralmarine.com/index.php?cID=130  

Moim zdaniem na filmie widać, że latarka Tecline nie zastąpi nam głównego światła, osoby nieakceptujące szerokiego kąta świecenia latarek przedstawionych w filmie muszą szukać albo latarek HID albo produktów typu np. Light for Me. ( HID Yellow Diving świeci dużo mocniej niż widać to na filmie, można zauważyć fragmenty filmu, gdy “gasi” pozostałe latarki )

http://light-for-me.com/index.php/pl/latarki-glowne/7xre-6h-tec-li-ion

 

Latarka Tecline dobrym wyborem dla osób nie posiadających jeszcze latarki, dla pozostałych radziłbym się dobrze zastanowić czy jest sens zmian. Dla większości decydująca będzie cena, należy jednak wziąć pod uwagę jej duży rozmiar.

tu cennik backup’ów Grallmarine

http://www.gralmarine.com/files/1613/6031/5041/ulotka_str2mala.pdf

Jak widać na filmie latarka Azon 3000 świeci bardzo zacnie w cenie 640 zł. ( dla wątpiących w siłe swiatła Gl7 – to latarka ta świeci mocniej ( i dłuużej) od Azona i trochę węziej, ale też jest trzykrotnie droższa.)

Problem latarek głównych tego typu jest jednak szeroki strumień światła i zjawisko jazdy na drogowych światłach.  Trzeba pamiętać, że dotyczy to tylko słabej wody. Można sobie poradzić z tym zjawiskiem obniżając moc latarki i nauczyć się odpowiednio kierować strumień światła, tak aby zminimalizować ten efekt . W czystej wodzie jest już zupełnie inaczej.

Podziękowania dla http://www.aquadiver.pl/