Canon 1DX kontra 1D m. IV

Oto krótki test jakie różnice w perspektywie obrazu  i głębi ostrości wystepują pomiędzy pełnoklatkowym aparatem Canon 1DX a aparatem APSH Canon 1D mark IV ( crop 1,3).

Na początek widok ogólny:

Canon 1DX + 135/2 przy przesłonie 2

 

Canon 1D mark IV + 135/2 przy przesłonie 2 ( zdjęcie z tego samego miejsca, widać  dużą różnicę w polu widzenia)

 

Canon 1D mark IV + 135/2 przy przesłonie 2 ( zdjęcie z większej odległości, aby wypełnić kadr do pola widzenia Canona 1DX, można zauważyć innne proporcje tła w stosunku do zdjęcia pierwszego – jest go “mniej” (przy horyznocie), a głębia ostrości jest większa.

 

Zbliżenie:

 

Canon 1DX+ 135/2 przy przesłonie 5.6

 

Canon 1D mark IV + 135/2 przy przesłonie 5.6 ( zdjęcie z tego samego miejsca)

 

Canon 1DX + 135/2 przy przesłonie 2

 

Canon 1D mark IV + 135/2 przy przesłonie 2 ( zdjęcie z tego samego miejsca)

W tym przypadku wszystkie 4 zdjęcia wykonałem z tego samego miejsca, widać różnice w polu widzenia, ale głębia ostrości się nie zmienia, jest jej jednak jakby więcej w zdjęciach z aparatu 1DX i wyglądają one lepiej. Aby uzyskać taki efekt z markiem IV musiałbym cofnąć się, jednak efekt byłby gorszy ( czyt. głębia ostrości byłaby większa), gdyż zdjęcie byłoby zrobione z większego dystansu.

Podsumowując  Ameryki nie odkryłem – przy użyciu tego  samego obiektywu lepszy obraz  (w rozumieniu subiektywnej lepszej plastyki obrazu) otrzymamy aparatem pełnoklatkowym, zaskoczeniem dla mnie jest to, że różnica jest, aż tak duża. W popularnych aparatach APSC x1,6 ( np.7D) efekt ten będzie jeszcze większy.

 

Różnice w jakości:

Canon 1DX + 135/2 przy przesłonie 5.6

 

Canon 1D mark IV + 135/2 przy przesłonie 5.6

Powiekszenie 100% wyglądają na miękkie z powodu małego ostrzenia, zauważyć można delikatną przewagę 1DX. Przy niskich czułościach różnice nie są duże, jednak efekt lepszej jakości obrazu będzie jednak powiększony o inne czynniki ( większa matryca = mniejsza glębia ostrości, dokładniejszy AF, nowsze oprogramowanie: picture style, noise recuction, system korekcji wad obiektywów, itd.

 

Porównanie Picture Style w 1DX: (ostrość +3, reszta parametrów na O)

Auto – nowość w 1DX, byłem b. zadowolony z efektów.

 

Standard

 

Landscape

 

Faithfull

 

Neutral

Widać, że wybrałem zły przykład, gdyż różnice między poszczególnymi stylami nie jest duża, chyba, że canon zmiejszył różnice między nimi.

 

Przy ustawieniach Neutral przetestowałem wpływ ostrzenia w aparacie, zaskoczony b.miekkim obrazem przy pozycji 0

0

 

+3

 

+7 ( max)

 

 

Raw – JPG – róznica w jakości, od dłuższego czasu boleje nad słabą jakością plików jpg, generowanych przez aparat, najbardziej razi mnie “sztuczność i plastikowy” wygląd przedstawionych detali, co widać na zdjęciach powyżej.

oto wynik porównania z Canona 1DX

Raw wywołany w DPP ostrość na 3, jakośc jpg na 8

 

JPG – skadrowany w DPP jakość jpg na 8 , ostrośc w aparacie +3

 

Na tym przykładzie różnica w ” sztuczności” nie jest duża, ale i tak jpg z pliku Raw jest ładniejszy m.in. lepiej wypracowane są szczególy (faktura kory jest bardziej naturalna)

2 przykład: kamień

 

RAW

 

jpg

Widać, że róznica nie jest duża, ale i tak jak dla mnie kamień jest kamieniem tylko w pliku  z RAW. Mimo wszystko canon w swoim ostatnim modelu poprawił jakość pliku jpg.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *